| Valmistaja | Apple |
| Kosketusalusta | On |
| Liitännät | |
| Bluetooth | On |
| Mikrofoni | On |
| Line-out | On |
| USB 3.0 | On |
| Muisti | |
| Tyyppi | LPDDR3 SDRAM |
| Kapasiteetti | 16 Gt |
| Akku | |
| Akun kesto | 10 h, 49,2 Wh |
| Maksimi | 10 h |
| Akun kapasiteetti | 49,2 Wh |
| AC-Adapteri | On |
| Suoritin | |
| Nopeus | 3,1 GHz |
| Kiintolevy | |
| SSD | On |
| Näyttö | |
| Koko | 13,3 tuumaa |
| Resoluutio | 2 560 x 1 600 px |
| Resoluutio (leveys) | 2 560 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 600 px |
| Näytönohjain | |
| Integroitu näytönohjain | Intel Iris Plus Graphics 650 |
| Takuu | |
| Lisätieto | Rajoitettu takuu - 1 vuosi Tekninen tuki - puhelinneuvonta - 90 päivää |
| Kesto | 12 kk |
| Mitat | |
| Leveys | 30,41 cm |
| Syvyys | 21,24 cm |
| Paksuus | 1,49 cm |
| Paino | 1,37 kg |
| Multimedia | |
| Integroidut kaiuttimet | On |
| Sisäänrakennettu mikrofoni | On |
| Web-kamera | On |
| Verkko-ominaisuudet | |
| WLAN (Langaton) | 802.11ac |
| Käyttöjärjestelmä | |
| OS X | On |
| Optinen asema | |
| Ei DVD-asemaa | On |