| Valmistaja | Asus |
| Radio (Fm) | On |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), WCDMA (Bands 1, 2, 5, 8), FDD-LTE (Bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20) |
| Puheaika (maksimi) | 20 h |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmiusaika (maksimi) | 720 h |
| Prosessori | Mediatek MT6737M, Quad-core 64-bit 1.25 GHz Cortex-A53 |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Tuotekuvaus | Big battery. Mega pixel. You work all day, and play all night. Does your smartphone keep up? ZenFone 3 Max’s magnificent 4100mAh battery lasts through the whole work day and long into your playtime. Work hard and play harder — with ZenFone 3 Max always at your side. |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.0 |
| Versio | 4.0 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 b/g/n |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 13 Mpx |
| Lisätieto | automaattinen tarkennus, LED-salama, f/2.2 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3/WAV/eAAC+ |
| Musiikin kuunteluaika | 87 h |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 32 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 4 130 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 16 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 2 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,2 tuumaa |
| Resoluutio | 720 x 1 280 px |
| Resoluutio (leveys) | 720 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 280 px |
| Mitat | |
| Pituus | 149,5 mm |
| Leveys | 73,7 mm |
| Paksuus | 8,55 mm |
| Paino | 160 g |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 1080p@30fps |
| Videon laatu | Full HD |
| SIM-kortti | |
| Dual Sim | On |
| Nano | On |
| Micro | On |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 6.0 | On |