| Valmistaja | Asus |
| Radio (Fm) | On |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | 2G:Support, 3G:Support WCDMA, 4G:Support FDD/TD/2CA/3CA |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Prosessori | Qualcomm Snapdragon 821, Quad-Core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.2 |
| Versio | 4.2 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 23 Mpx |
| Lisätieto | dual-LED salama, laseravusteinen phase detection automaattitarkennus, optinen kuvanvakain, f/2.0, 1 µm pikselikoko, värinkorjaus sensori, syvyyden- ja liikkeentunnistussensori |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Akku | |
| Tyyppi | Li-Ion |
| Akkukesto | 3 300 mAh |
| Muistikortti | |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 2 000 000 |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 128 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 6 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,7 tuumaa |
| Resoluutio | 1 440 x 2 560 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 440 px |
| Resoluutio (korkeus) | 2 560 px |
| Mitat | |
| Pituus | 158,7 mm |
| Leveys | 77,7 mm |
| Paksuus | 9 mm |
| Paino | 170 g |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 4K@24fps |
| SIM-kortti | |
| Dual Sim | On |
| Nano | On |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 7.0 | On |