| Valmistaja | Asus |
| Radio (Fm) | On |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz), WCDMA (Bands 1, 2, 5, 8), FDD-LTE (Bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20) TDD-LTE (Band 40) |
| Puheaika (maksimi) | 26 h |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmiusaika (maksimi) | 624 h |
| Prosessori | Mediatek MT6750T, Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.0 |
| Versio | 4.0 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 b/g/n |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 16 Mpx |
| Lisätieto | Kaksoiskamera (16 MP + 8 MP laajakuva), LED-salama, phase detection automaattitarkennus, f/2.0 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3/WAV/eAAC+ |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 256 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 4 130 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 32 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 3 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,7 tuumaa |
| Resoluutio | 1 080 x 2 160 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 080 px |
| Resoluutio (korkeus) | 2 160 px |
| Mitat | |
| Pituus | 152,6 mm |
| Leveys | 73 mm |
| Paksuus | 8,8 mm |
| Paino | 160 g |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 1080p@30fps |
| Videon toistoaika (h) | 13 |
| Videon laatu | Full HD |
| SIM-kortti | |
| Dual Sim | On |
| Nano | On |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 7.0 | On |