| Valmistaja | Audio Technica |
| Paino | 10 g |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Johdon pituus | 1,6 m |
| Tuotekuvaus | The proprietary dual phase push-pull driver design of the ATH-E40 professional in-ear monitor headphones provides improved fidelity and efficiency. These headphones deliver powerful bass along with balanced mid and high frequencies to convey the full emotion of the music from the stage to the street. |
| Kuulokkeet | |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Impedanssi | 12 Ohm |
| Herkkyys | 107 dB |
| Taajuusvaste | 20 – 20,000 Hz |
| Ovatko nappikuulokkeet | On |