| Valmistaja | Canon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4 |
| Linssin polttoväli | 16-35mm |
| Suurennus | 0,23 |
| Rakenne | 16 elementtiä 12 ryhmässä |
| Suodinkierteet | 77 mm |
| Tuotekuvaus | Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM on kuvanvakaajalla varustettu laajakulmainen zoom-objektiivi, jossa on nopea ja lähes äänetön USM -tarkennusmoottori. Ennakkotilaustuote! L-sarjaan kuuluva laadukas objektiivi on rakenteeltaan jämäkkä ja linssielementit ovat huippulaatua, mikä takaa erittäin terävän piirron koko polttovälillä.EF 16-35mm -objektiivi soveltuu hyvin maisema-, arkkitehtuuri ja yleiskuvaamiseen. IS -kuvanvakaajan ansiosta objektiivi soveltuu heikossa valossa kuvaamiseen ja toimii täten hyvin myös sisätiloissa. EF 16-35/4 L IS USM on yhteensopiva Canonin täyden kennon sekä APS-C -kennon järjestelmäkameroissa. |
| Mitat | |
| Paino | 615 g |
| Pituus | 112,8 mm |
| Halkaisija | 82,6 mm |
| Ominaisuudet | |
| EF (Electro-Focus) | On |
| IS (Image Stabilization) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom laajakulma | On |
| Kiinnitys | |
| Canon EF | On |