| Valmistaja | Canon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | 4 |
| Linssin polttoväli | 24-70 |
| Tarkennusetäisyys | 38 cm |
| Suurennus | 0,7 |
| Rakenne | 15 elementtiä 12 ryhmässä |
| Täyskoon kenni | On |
| Himmenninlevyjä | 9 |
| Suodinkierteet | 77 mm |
| Tuotekuvaus | Monipuolinen vakio-zoom-objektiivi, joka sopii monien erilaisten kohteiden kuvaamiseen täyden kennokoon EOS-kameroilla Monipuolinen L-sarjan 24–70 mm:n f/4 -objektiivi, jossa on 0,7-kertainen suurennus lähikuvaustilassa ja lähes äänettömästi toimiva ultraäänitarkennus. Asfääriset ja UD-elementit takaavat erinomaisen kuvanlaadun. |
| Mitat | |
| Paino | 600 g |
| Pituus | 93 mm |
| Halkaisija | 83,4 mm |
| Objektiivin kotelo | |
| Malli | LP1219 |
| Ominaisuudet | |
| IS (Image Stabilization) | On |
| Suurennus loittorenkaalla | |
| EF12 | On |
| EF25 | On |
| Kiinnitys | |
| Canon EF | On |