| Valmistaja | Canon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/3.5-5.6 |
| Linssin polttoväli | 18-55mm |
| Rakenne | 13 elementtiä 11 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Suodinkierteet | 52 mm |
| Mitat | |
| Paino | 210 g |
| Pituus | 61 mm |
| Halkaisija | 60,9 mm |
| Ominaisuudet | |
| IS (Image Stabilization) | On |