| Valmistaja | Canon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4.5-6.3 |
| Linssin polttoväli | 55-200 |
| Tarkennusetäisyys | 100 cm |
| Suurennus | 0,21 |
| Rakenne | 17 elementtiä 11 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Suodinkierteet | 52 mm |
| Tuotekuvaus | Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM on EOS M -kameroille suunniteltu pienikokoinen zoom-objektiivi. Objektiivi on varustettu IS kuvanvakaajalla, joka mahdollistaa käsivaraltakin kuvaamisen sekä STM -tarkennusmoottorilla, joka on nopea ja lähes äänetön myös videokuvaamisessa. |
| Mitat | |
| Paino | 260 g |
| Pituus | 86,5 mm |
| Halkaisija | 60,9 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom tele | On |