| Valmistaja | Canon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4.5-5.6 |
| Linssin polttoväli | 10-18mm |
| Suurennus | 0,15 |
| Rakenne | 14 elementtiä 11 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Suodinkierteet | 67 mm |
| Tuotekuvaus | Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM on kuvanvakaajalla varusettu ultralaajakulmainen zoom-objektiivi. Kevyt ja kompakti objektiivi kulkee helposti mukana ja sopii hyvin esim. matkoille. 10-18mm polttovälin objektiivi soveltuu hyvin maisema-, arkkitehtuuri- ja yleiskuvaamiseen.Nopea ja lähes äänetön STM-tarkennusmoottori soveltuu hyvin myös videokuvaamiseen, jolloin tarkennuksesta ei aiheudu ylimääräisiä ääniä videolle. EF-S 10-18/4.5-5.6 IS STM -objektiivi on yhteensopiva Canonin APS-C -kennon järjestelmäkameroissa. |
| Mitat | |
| Paino | 240 g |
| Pituus | 72 mm |
| Halkaisija | 74,6 mm |
| Ominaisuudet | |
| EF-S (EF Short Back Focus) | On |
| IS (Image Stabilization) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom laajakulma | On |
| Kiinnitys | |
| Canon EF-S | On |