| Valmistaja | Canon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/2.8 |
| Linssin polttoväli | 24mm |
| Rakenne | 6 elementtiä 5 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Suodinkierteet | 52 mm |
| Tuotekuvaus | Canon EF-S 24mm f/2.8 STM on erittäin kevyt ja kompakti objektiivi, jonka tarjoama kuvakulma vastaa ihmissilmää.24mm STM -objektiivi soveltuu hyvin matkoille tai jokapäiväiseen kuvaamiseen missä ikinä liikutkin. Kompakti koko mahdollistaa kevyen kamerakokonaisuuden kuljettamisen ilman muita kameravarusteita.Objektiivissa on valovoimainen f/2.8 aukko, jonka ansiosta kuvaaminen onnistuu myös heikossa valaistuksessa ilman erillistä salamavaloa.Lyhyin tarkennusetäisyys 16 cm. |
| Mitat | |
| Paino | 125 g |
| Pituus | 22,8 mm |
| Halkaisija | 68,2 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Normaali kiinteä | On |