| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4.0-5.6 |
| Linssin polttoväli | 55-250mm |
| Rakenne | 15 elementtiä 12 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Valmistaja | Canon |
| Mitat | |
| Halkaisija | 70 mm |
| Pituus | 111,2 mm |
| Paino | 375 g |
| Ominaisuudet | |
| EF-S (EF Short Back Focus) | On |
| IS (Image Stabilization) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom tele | On |
| Kiinnitys | |
| Canon EF-S | On |