| Valmistaja | Canon |
| Tarkkuus | 50,6 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Live view -tila | On |
| Järjestelmäkamera | On |
| DSLR | On |
| Tuotekuvaus | Canon EOS 5Ds R -järjestelmäkamera, runko Ennakkotilaustuote! Hinta on alustava. Tarkempi hinta ja toimitusaika vahvistuvat myöhemmin.EOS 5Ds R on varustettu 50,6 megapikselin täysikokoisella CMOS -kennolla sekä kahdella tehokkaalla Digic 6 -prosessorilla.Kameran low-pass-suodin on poistettu, jotta yksityiskohdat näkyisivät entistäkin tarkemmin.1.3x ja 1.6x croppauksella rajaat kuvaa halutuksi. Kamera tuottaa erittäin yksityiskohtaisia kuvia, joita on helppo rajata jälkikäteen ilman kuvanlaadun heikkenemistä.Mirror Vibration Control System -järjestelmä ehkäisee kameran sisäisten liikeiden aiheuttamaa värähtelyä ja kuvanlaadun heikkenemistä.Seuraava ja tunnistava automaattitarkennus pysyy kohteen mukana nopeasti ja tarkasti. 61 pisteen laaja-alainen automaattitarkennus sekä 41 ristikkäistyyppistä tarkennuspistettä, joista 5 erittäin herkkää kaksoisristikkäistyyppistä pistettä.Muokattavan näytön ansiosta saat kuvakkeiden tyypit ja koon asetettua näyttöön haluamallasi tavalla.FullHD -videoissa kuva- ja ääniasetukset voi säätää manuaalisesti. Time-Lapse kuvausmahdollisuus.Päällekkäisvalotuksella luot upeita yhdistelmäkuvia valitsemiesi asetuksien mukaisesti.5Ds R:n pöly- ja roiskesuoja... |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CMOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Kuvasuhde | 3:2 |
| Koko | 36 x 24 mm |
| Low-Pass-suodatin | Yhdysrakenteinen/kiinteä |
| Kennon puhdistus | yhdysrakenteinen EOS-puhdistusjärjestelmä |
| Rajauskerroin | 1x |
| Valkotasapaino | |
| Salama | On |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Akku | |
| Akun kesto | 700 kuvaa, 660 kuvaa |
| Maksimi | 700 kuvaa |
| Minimi | 660 kuvaa |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 1 040 000 pikseliä |
| Käsisäätö | Kirkkaus |
| Pinnoite | saumaton rakenne ja likaantumisen esto |
| Peitto | noin 100% |
| Kirkkauden säätö | 7-tasoinen säätö |
| Etsin | |
| Suurennus | 0,71 x |
| Etsimen suljin | hihnassa |
| Diopterisäätö | On |
| Mitat | |
| Leveys | 152 mm |
| Korkeus | 116,4 mm |
| Syvyys | 76,4 mm |
| Paino | 845 g |
| Ominaisuudet | |
| Kuvan tallennus | JPEG, RAW |
| Tuetut tiedostot | JPEG, RAW |
| Äänen tallennus | PCM |
| Videon tallennus | MOV (MPEG-4 AVC / H.264) |
| Maksimi kuvausnopeus | 5 kuvaa/s |
| ISO-herkkyysalue | 50-12800 |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 8 688 px, 5 792 px, 3:2 |
| Resoluutio (leveys) | 8 688 px |
| Resoluutio (korkeus) | 5 792 px |
| Resoluutio 2 | 6 768 px, 4 512 px, 3:2 |
| Resoluutio 3 | 5 424 px, 3 616 px, 3:2 |
| Resoluutio 4 | 5 792 px, 5 792 px, 1:1 |
| Videokuvan tallennus | |
| PAL | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 29,97, 25, 23,976 fps |
| Liitännät | |
| PictBridge | On |
| HDMI-portti | On |
| Mikrofoni | On |
| USB 3.0 | On |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.7 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Tarkennuspisteitä | 61 kpl |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Salama | |
| Varusteluisti | On |
| HotShoe | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Nestekidenäytön valaistus | On |
| Kosteus/pöly -suojaus | On |
| Asentotunnistin | On |
| Ylivalotuksen varoitus | On |
| Kuvaus | |
| Väriavaruus | sRGB / AdobeRGB |
| Lisävarusteet | |
| Objektiivit | kaikki EF-objektiivit |
| Akkukahva | BG-E11 |
| Käyttöympäristö | |
| Lämpötila | 0 - 40°C |
| Kosteus | Enintään 85% |