| Valmistaja | Canon |
| Kosketusnäyttö | On |
| Kuvaprosessori | DIGIC DV 6 |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Videokamera | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Objektiivi | |
| Zoom (optinen) | 15x |
| Valovoima | f/2.8-4.5 |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Suodattimen halkaisija | 58 mm |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 25,5 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 382,5 mm |
| Näyttö | |
| Tyyppi | TFT LCD |
| Koko | 3,5 tuumaa |
| Pikselimäärä | 1 560 000 pikseliä |
| Kenno | |
| Suodin | Bayer-kuviosuodin |
| Pikseleitä kaikkiaan | 13,4 mpix |
| Teholliset pikselit | 8,29 |
| Mitat | |
| Leveys | 135 mm |
| Korkeus | 97 mm |
| Syvyys | 214 mm |
| Paino | 1 140 g |
| Videokuvan tallennus | |
| Laatu 1 | 3 840 px, 2 160 px, 50, 25 fps, 150 Mb/s |
| Resoluutio (leveys) | 3 840 px |
| Resoluutio (korkeus) | 2 160 px |
| Kuvataajuus | 50, 25 fps |
| Tallennusnopeus | 150 Mb/s |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| Kuulokeliitäntä | On |
| Mikrofoni | On |
| WiFi | On |
| Muisti | |
| Tuetut muistikorttityypit | 2 x SDXC |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |