| Valmistaja | Canon |
| Tarkkuus | 20,1 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Tuotekuvaus | Canon PowerShot G7 x Mark II on laadukas ja monipuolinen kompaktikamera, joka tarjoaa upeat ominaisuudet niin still-kuville kuin videokuvaukseenkin. PowerShot G7:sta löytyy 20,1 megapikselin 1” CMOS-kuvakenno sekä valovoimainen f/1,8-2,8 zoom-objektiivi, jotka takaavat järjestelmäkameran tasolla olevan kuvanlaadun vaikeissakin olosuhteissa. 60 fps FullHD-videot tallentuvat Canon PowerShot G7:lla erittäin tarkasti mm. viisisuuntaisen kuvanvakaimen ja kosketustarkennuksen avulla. Wifi- ja NFC-ominaisuuksilla kuvien jakaminen ja kameran yhdistäminen älylaitteisiin onnistuu käden käänteessä. |
| Kategorian/tuotteen pagetitle | Canon PowerShot G7 X Mark II, kamera |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Canon PowerShot G7 on kevyt mutta tasokas kompaktikamera vaativampaankin käyttöön. Vertaile hintoja Hintaseurannassa. |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CMOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Kuvasuhde | 3:2 |
| Koko | 1 " |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 4,2x |
| Zoom (digitaalinen) | 4x |
| Kuvan tallennus | JPEG, RAW |
| Tuetut tiedostot | JPEG, RAW |
| Videon tallennus | MP4 (MPEG-4 AVC / H.264) |
| ISO-herkkyysalue | 125-25600 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Vedenalainen | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/1.8-2.8 |
| Kuvanvakain | Siirtyvätyyppinen |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 100 mm |
| Akku | |
| Akun kesto | 240 kuvaa |
| Maksimi | 240 kuvaa |
| Näyttö | |
| Kosketusnäyttö | On |
| Pikselimäärä | 1 040 000 pikseliä |
| Käsisäätö | Kirkkaus |
| Peitto | noin 100% |
| Kirkkauden säätö | viisitasoinen säätö |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Mitat | |
| Leveys | 105,5 mm |
| Korkeus | 60,9 mm |
| Syvyys | 42 mm |
| Paino | 319 g |
| Videokuvan tallennus | |
| Resoluutio (leveys) | 1 920 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 080 px |
| PAL | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 59,94/50/29,97/25/23,98 fps |
| Tallennusmuodot | H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 5 472 px, 3 648 px, 3:2 |
| Resoluutio 2 | 4 864 px, 3 648 px, 4:3 |
| Resoluutio 3 | 5 472 px, 3 072 px, 16:9 |
| Resoluutio 4 | 3 648 px, 3 648 px, 1:1 |
| Liitännät | |
| PictBridge | On |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| NFC | On |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.7 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Windows 10 (x86) 32-bit | On |
| Windows 10 (x64) 64-bit | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Lisävarusteet | |
| Kotelo | DCC-1880 |
| Salamat | HF-DC2 |
| Kuvaus | |
| Jatkuva kuvaus | On |
| Väriavaruus | sRGB |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Asentotunnistin | On |