| Valmistaja | Canon |
| Tarkkuus | 20,5 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CCD |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Kuvasuhde | 4:3 |
| Koko | 1/2,3 " |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Kuvan tallennus | JPEG |
| Tuetut tiedostot | JPEG |
| Videon tallennus | MP4 (H.264/MPEG-4 AVC) |
| Maksimi kuvausnopeus | 0,5 kuvaa/s |
| ISO-herkkyysalue | 100-1600 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Akku | |
| Akun kesto | 260 kuvaa, 195 kuvaa |
| Maksimi | 260 kuvaa |
| Minimi | 195 kuvaa |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 230 000 pikseliä |
| Peitto | noin 100% |
| Kirkkauden säätö | viisitasoinen säätö |
| Mitat | |
| Leveys | 104,4 mm |
| Korkeus | 85,1 mm |
| Syvyys | 69,1 mm |
| Paino | 323 g |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 5 152 px, 3 864 px, 4:3 |
| Resoluutio (leveys) | 5 152 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 864 px |
| Videokuvan tallennus | |
| PAL | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 29,97, 25 fps |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| WiFi | On |
| AV | On |
| NFC | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Käsisäätö | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus |
| Asentotunnistin | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/3.5-6.8 |
| Kuvanvakain | Siirtyvätyyppinen |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 1 080 mm |