| Valmistaja | Canon |
| Kosketusnäyttö | On |
| Kuvaprosessori | DIGIC DV4 |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Videokamera | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Objektiivi | |
| Zoom (optinen) | 20x |
| Zoom (digitaalinen) | 2x |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Suodattimen halkaisija | 58 mm |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 28,8 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 576 mm |
| Näyttö | |
| Tyyppi | TFT LCD |
| Koko | 3 tuumaa |
| Pikselimäärä | 460 000 pikseliä |
| Kenno | |
| Suodin | Päävärisuodin |
| Pikseleitä kaikkiaan | 3,09 mpix |
| Teholliset pikselit | 2,91 |
| Akku | |
| Toimitukseen sisältyvä akku | BP-820 |
| Pitkäkestoinen akku | BP-828 |
| Älykäs akkujärjestelmä | On |
| Mitat | |
| Leveys | 131 mm |
| Korkeus | 180 mm |
| Syvyys | 231 mm |
| Paino | 750 g |
| Videokuvan tallennus | |
| Laatu 1 | 1 920 px, 1 080 px, 50, 25 fps, 35 Mb/s |
| Resoluutio (leveys) | 1 920 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 080 px |
| Kuvataajuus | 50, 25 fps |
| Tallennusnopeus | 35 Mb/s |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| Kuulokeliitäntä | On |
| Mikrofoni | On |
| Muisti | |
| Tuetut muistikorttityypit | 2 x SDXC |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |