| Valmistaja | HTC |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Toimintataajuudet | 2G/2.5G – GSM/GPRS/EDGE: 850 / 900 / 1 800 / 1 900 MHz, 3G UMTS: 850 / 900 / 1 900 / 2 100 MHz, 4G LTE (enintään 300 Mt/s) FDD: Taajuudet 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 TDD: Taajuudet 38, 40, 41 |
| Puheaika (maksimi) | 23 h |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmiusaika (maksimi) | 480 h |
| Prosessori | Qualcomm Snapdragon 810, Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Tuotekuvaus | Valon muovaama, äänen valaisema. Esittelyssä HTC 10 evo. Metallinen unibody-puhelin, jossa elegantti tyyli yhdistyy käyttäjälle räätälöityyn ääneen. Se on uskollinen HTC:n sculpted by light ‑tyylille ja sisältää suojan vedeltä, roiskeilta ja pölyltä. HTC 10 evossa on ensimmäisenä maailmassa USB Type-C ‑liitäntäiset kaksoisadaptiiviset kuulokkeet, jotka mukauttavat äänen korvillesi yksilöllisesti nostaen kuuntelukokemuksen uudelle tasolle. |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.1 |
| Versio | 4.1 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| DNLA | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 16 Mpx |
| Lisätieto | phase detection automaattitarkennus, optinen kuvanvakain, dual-LED kaksisävyinen salama, f/2.0 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | .3gp, .mp4, .m4a, .aac, .flac, .mp3, .mid, .ogg, .mkv, .wav |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 2 000 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 3 200 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 32 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 3 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,5 tuumaa |
| Resoluutio | 1 440 x 2 560 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 440 px |
| Resoluutio (korkeus) | 2 560 px |
| Mitat | |
| Pituus | 153,6 mm |
| Leveys | 77,3 mm |
| Paksuus | 8,1 mm |
| Paino | 174 g |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 2160p@30fps |
| SIM-kortti | |
| Nano | On |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 7.0 | On |