| Valmistaja | HTC |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Toimintataajuudet | 2G/2.5G - GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz, 3G UMTS: 900/850/AWS/1900/2100 (B8/B5/B4/B2/B1), 4G LTE FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B12/B17/B13/B28/B20/B66 |
| Puheaika (maksimi) | 22 h |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmiusaika (maksimi) | 216 h |
| Prosessori | Qualcomm Snapdragon 630, Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 5.0 |
| Versio | 5.0 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| DNLA | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 16 Mpx |
| Lisätieto | LED salama, phase detection automaattitarkennus, f/2.0 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | .3gp, .mp4, .m4a, .aac, .ts, .flac, .mid, .xmf, .rtttl, .rtx, .ota, .imy, .mp3, mkv, .wav, .ogg |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 2 000 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 2 600 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 32 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 3 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,2 tuumaa |
| Resoluutio | 1 080 x 1 920 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 080 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 920 px |
| Mitat | |
| Pituus | 149,09 mm |
| Leveys | 72,9 mm |
| Paksuus | 8,1 mm |
| Paino | 142 g |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 4K@30fps |
| SIM-kortti | |
| Nano | On |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 8.0 | On |