| Valmistaja | Huawei, Apple |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA: 900 / 1900 / 2100, LTE: band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Puheaika (maksimi) | 28 h |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmiusaika (maksimi) | 360 h |
| Prosessori | Hisilicon Kirin 950, Octa-core 4*Cortex A72 2.3GHz + 4*Cortex A53 1.8GHz + i5 co-processor |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Tuotekuvaus | Huawei Honor 8 on elegantti vaihtoehto älypuhelinten aallonharjalla. Huawei Honor 8:n lasia ja alumiinia yhdistelevä hienostunut muotoilu kätkee sisäänsä kahdeksanytimisen suorittimen ja 4GB RAM-muistin, jotka pyörittävät sovelluksia 5,2” näytöllä saumattoman sulavasti. Takakannen uniikki 12 MP kaksoiskamera hyödyntää väri- ja mustavalkosensoria, joiden ansiosta saat erityisen tarkkoja, värikkäitä ja dynaamisia kuvia. Takaa löydät myös innovatiivisen 3D-sormenjälkitunnistimen, jolla avaat puhelimen ja käytät suosikkisovelluksiasi kätevästi erilaisin painalluksin ja pyyhkäisyin. Huawei Honor 8:ssa on 3000 mAh akku, joka kestää normaalikäytössä lähes kaksi päivää, ja pikalatauksen ansiosta saat pari tuntia puheaikaa jo 10 minuutin latauksella! Mukana myös mm. NFC ja kauko-ohjainominaisuudet. |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Huawei Honor 8 on elegantti älypuhelin. Mobiiliteknologian kärkeä edustavat mm. uniikki 12 MP kaksoiskamera ja 3d-sormenjälkitunnistin. |
| Kategorian/tuotteen pagetitle | Huawei Honor 8 32GB, puhelin |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.2 |
| Versio | 4.2 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | On |
| GPRS | On |
| Infrapuna | On |
| EDGE | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 12 Mpx |
| Lisätieto | kaksoiskamera, dual-LED salama, laser-automaattitarkennus, 1.25µm pikselikoko, f/2.2 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3, AMR-NB, AAC+, eAAC+, PCM, wav, ogg, flac |
| Musiikin kuunteluaika | 24 h |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 128 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 3 000 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 32 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 4 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,2 tuumaa |
| Resoluutio | 1 080 x 1 920 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 080 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 920 px |
| Mitat | |
| Pituus | 145,5 mm |
| Leveys | 71 mm |
| Paksuus | 7,45 mm |
| Paino | 153 g |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 6.0 | On |
| SIM-kortti | |
| Dual Sim | On |
| Micro | On |
| Nano | On |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 1080p@30fps |
| Videon toistoaika (h) | 9 |
| Videon laatu | Full HD |