| Valmistaja | Huawei |
| Radio (Fm) | On |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA: 850 / 900 / 1900 / 2100, LTE |
| Puheaika (maksimi) | 36 h |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Prosessori | HiSilicon Kirin 655, Octa-core 4 x 2.1GHz Cortex-A53 + 4 x 1.7GHz Cortex-A53 |
| Soittoäänien lataus | On |
| Ajanotto | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Muunnin | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Laskin | On |
| Muistiinpanot | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Huawei Honor 8 Lite on elegantti tehopakkaus 12 MP kameralla ja sormenjälkilukijalla. Vertaile tarjouksia Hintaseurannassa. |
| Kategorian/tuotteen pagetitle | Huawei Honor 8 Lite, puhelin |
| Tuotekuvaus | Huawei Honor 8 Lite on siro mutta tasokas älypuhelin, jonka design miellyttää silmää ja käyttöominaisuudet vetävät puoleensa. Lasia ja metallia yhdistävät, reunoilta kaarevat kuoret pitävät sisällään tehokkaan kahdeksanytimisen prosessorin, 16 GB tallennustilan ja 3 GB keskusmuistin, sekä käyttöliittymän, joka mukautuu omiin tottumuksiisi tehden Honor 8 Liten käytöstä sujuvaa ja intuitiivista. Turvallisuudesta puolestaan vastaa Avastin virusturva, joten myös verkossa surffaaminen on sujuvaa ja huoletonta. Kamerapuolella Huawei Honor 8 Lite tarjoaa 8 MP etukameran selfiekäyttöön sekä 12 MP takakameran, joka sulautuu tyylikkäästi lasiseen takakuoreen. Käyttökokemuksen kruunaa monipuolinen sormenjälkitunnistin, jonka ansiosta käyttö on yhtä aikaa sekä turvallista että vaivatonta. |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.1 |
| Versio | 4.1 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 b/g/n |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 12 Mpx |
| Lisätieto | automaattinen tarkennus, LED-salama, f/2.0 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 128 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 3 000 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 16 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 3 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,2 tuumaa |
| Resoluutio | 1 080 x 1 920 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 080 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 920 px |
| Mitat | |
| Pituus | 147,2 mm |
| Leveys | 72,94 mm |
| Paksuus | 7,6 mm |
| Paino | 147 g |
| SIM-kortti | |
| Dual Sim | On |
| Nano | On |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 1080p@30fps |
| Videon laatu | Full HD |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 7.0 | On |