| Valmistaja | Huawei |
| GPS | On |
| Liitettävyys | |
| USB | On |
| Bluetooth | v. 4.0 |
| Versio | 4.0 |
| WLAN | v. Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n, supporting Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 5 Mpx |
| Lisäkamera | |
| Lisätieto | 2 MP (edessä) |
| Akku | |
| Tyyppi | Li-pol |
| Akun kesto | 4 001 mAh |
| Maksimi | 4 001 mAh |
| Suoritin | |
| Nopeus | 1,2 GHz |
| Näyttö | |
| Koko | 7 tuumaa |
| Resoluutio | 600 x 1 024 px |
| Resoluutio (leveys) | 600 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 024 px |
| Muistikortinlukija | |
| Muistikortti | MicroSD up to 32 GB |
| Kiintolevy | |
| Kapasiteetti | 8 Gt |
| Mitat | |
| Pituus | 191,8 mm |
| Leveys | 150 mm |
| Paksuus | 8,5 mm |
| Paino | 107 g |
| Muisti | |
| Ram-muisti (Mt) | 1 000 |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 4.4 | On |