| Valmistaja | Huawei |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | 4G TDD LTE:Band38/39/40, 4G FDD LTE:Band1/2/3/4/5/6/7/8/12/17/18/19/20/26/28, 3G UMTS: 800(B6,Japan)/800(B19,Japan) /850/900/AWS/1900/2100MHz(Band6/19/5/8/4/2/1), 2G GSM: 850/900/1800/1900MHz |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Prosessori | Huawei Kirin 955 (64-bit), Octa-core (4 x 2.5 GHz A72+ 4 x 1.8 GHz A53) |
| Soittoäänien lataus | On |
| Ajanotto | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Muunnin | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Laskin | On |
| Muistiinpanot | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Kahdella 12 Mpx kameralla varustettu Huawei P9 on nopea, tehokas, kestävällä akulla ja isolla 5,2” näytöllä varustettu Android-älypuhelin. Saatavilla useissa väreissä. |
| Kategorian/tuotteen pagetitle | Huawei P9 älypuhelin |
| Tuotekuvaus | Huawei P9 -älypuhelin on erinomainen valinta Android-luurien ystäville. Sen kekseliäimpiin ominaisuuksiin lukeutuu kahden 12 Mpx kameran ratkaisu, joka on kehitetty yhdessä maineikkaan kameravalmistaja Leican kanssa. Loistavia kuvia saa myös Huawei P9:n 8 Mpx etukameralla, mikä lienee selfiekuvaajille erityisesti mieleen. Huawei P9:n muihin ominaisuuksiin lukeutuu tarkka 5,2” näyttö, 2900 mAh pikaladattava akku, kahdeksanytiminen Kirin 955 -suoritin, 32 GB sisäistä muistia jota voi laajentaa muistikortilla, sekä kuoren taakse sijoitettu sormenjälkilukija jonka ansiosta puhelin napsahtaa auki välittömästi, kun sen poimii käteen. |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 4.2 |
| Versio | 4.2 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | On |
| DNLA | On |
| EDGE | On |
| GPRS | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 12 Mpx |
| Lisätieto | kaksoiskamera, dual-LED salama, phase detection automaattitarkennus, Leica-optiikka, 1.25µm pikselikoko |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3, MP4, 3GP, WMA, OGG, AMR, AAC, FLAC, WAV, MIDI, and RA |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 128 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 3 000 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 32 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 3 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Resoluutio | 1 920 x 1 080 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 920 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 080 px |
| Koko | 5,2 tuumaa |
| Mitat | |
| Pituus | 145 mm |
| Leveys | 70,9 mm |
| Paksuus | 6,95 mm |
| Paino | 144 g |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 6.0 | On |
| SIM-kortti | |
| Nano | On |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 1080p@30fps |
| Videon laatu | Full HD |