| Valmistaja | Intel |
| Prosessoriperhe | Intel Core i7 |
| Suorittimen ominaisuudet | |
| Ydin | 4 kpl |
| Määrä | 4 kpl |
| Nopeus | 3 400 MHz |
| Integroitu näytönohjain | 850 MHz |
| Välimuistin määrä | 8 192 kt |
| Välimuistin tyyppi | Smart Cache |
| Intel EM64T | On |
| Intel Hyper-Threading | On |
| Intel XD-bit | On |
| Valmistustekniikka | 32 nm |
| Välimuistin nopeus | 1 333 MHz |
| Väyläkerroin | 34 |
| Koodinimi | Sanby Bridge |
| Intel Speedstep | On |
| Intel Thermal Monitor 2 | On |
| Virrankulutus | 95 W |
| Intel Virtualization Technology | On |
| Väylän nopeus | 21 Gt |
| Intel Trusted Execution | On |
| Intel Turbo Boost | On |
| Suoritinkanta | LGA1156 |