| Valmistaja | Intel |
| Nopeus | 4 200 MHz |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Prosessoriperhe | Intel Core i7 |
| Tuotekuvaus | Intel Core i7-7700K on tehokas neliydinprosessori 4,20 Ghz kellotaajuudella ja 4,50 max. turbonopeudella vaikkapa kovempaankin pelikäyttöön. Intel Core i7-7700K:ssa on sisäänrakennettuna Intel HD Graphics 630 -näytönohjain 4096 x 2304 maksimiresoluutiolla. Lisäksi prosessorista löytyy kahdeksan megan välimuisti ja DirectX 12 -tuki. LGA 1151 suoritinkanta. Prosessorin tuuletin ei sisälly pakkaukseen. |
| Kategorian/tuotteen pagetitle | Intel Core i7-7700K, prosessori |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Intel Core i7 on tehokas ja nopea neliydinprosessori kovaan käyttöön. Hintaseurannasta löydät netin parhaat tarjoukset. |
| Suorittimen ominaisuudet | |
| Ydin | 4 kpl, 8 kpl |
| Määrä | 4 kpl |
| Säikeet | 8 kpl |
| Välimuistin määrä | 8 192 kt |
| Enhanced Intel SpeedStep | On |
| Valmistustekniikka | 14 nm |
| Virrankulutus | 91 W |
| Intel Virtualization Technology | On |
| Suoritinkanta | Socket 1151 |
| Skaalautuvuus | 1S Only |
| Intel Turbo Boost Technology | On |
| Intel Hyper-Threading Technology | On |
| Intel VT-x (EPT) | On |
| Idle States | On |
| Intel AES-NI | On |
| Execute Disable Bit | On |
| Muisti | |
| Maksimi muistikapasiteetti | 64 Gt |
| Muistin tyyppi | DDR3, DDR4 |
| Tuetut käskykannat | |
| MMX | On |
| SSE | On |
| SSE2 | On |
| SSE3 | On |
| SSSE3 | On |
| SSE4.1 | On |
| SSE4.2 | On |