| USB-host | On |
| QoS (Quality of Service) | On |
| SPI-palomuuri | On |
| NAT-osoitteenmuunnos | On |
| DHCP-palvelin | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Valmistaja | Netgear |
| Salaus | |
| WEP 64-bit | On |
| WEP 128-bit | On |
| WPA2 | On |
| WPA | On |
| LAN-portit | |
| Lukumäärä | 4 kpl |
| Nopeus | 10/100/1000 |
| Mitat | |
| Leveys | 35 mm |
| Korkeus | 175 mm |
| Syvyys | 130 mm |
| Paino | 330 g |
| WLAN | |
| IEEE 802.11n | On |
| Sisäinen antenni | On |