| Tuotekuvaus | Pienikokoinen ja monipuolinen DX-koon zoom-objektiivi. Monenlaisiin kuvauskohteisiin soveltuvan 7,8-kertaisen zoomauksen sekä pienikokoisen ja kevyen rakenteensa ansiosta objektiivi sopii erinomaisesti yleiskäyttöön.Tärinänvaimennusjärjestelmä ehkäisee kameran tärähtämisestä johtuvaa epäterävyyttä ja auttaa varmistamaan etsimen kuvan vakauden. Nikonin SWM-ultraäänimoottori takaa nopean ja hiljaisen automaattitarkennuksen. |
| Suodinkierteet | 67 mm |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Linssin polttoväli | 18-140mm |
| Aukko | f/3.5-5.6 |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Valmistaja | Nikon |
| Ominaisuudet | |
| G (G-type lens) | On |
| DX (DX Format) | On |
| ED (Extra-Low Dispersion) | On |
| VR (Vibration Reduction) | On |
| AF-S (Silent Auto-Focus) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Superzoom | On |
| Kiinnitys | |
| Nikon F DX | On |
| Mitat | |
| Halkaisija | 78 mm |
| Pituus | 97 mm |
| Paino | 490 g |