| Valmistaja | Nikon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4.0-5.6 |
| Linssin polttoväli | 55-250mm |
| Rakenne | 13 elementtiä 9 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Suodinkierteet | 52 mm |
| Mitat | |
| Paino | 300 g |
| Pituus | 83 mm |
| Halkaisija | 70,5 mm |
| Ominaisuudet | |
| AF-S (Silent Auto-Focus) | On |
| DX (DX Format) | On |
| VR (Vibration Reduction) | On |
| ED (Extra-Low Dispersion) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom tele | On |
| Kiinnitys | |
| Nikon F DX | On |