| Valmistaja | Nikon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/2.8 |
| Linssin polttoväli | 24-70mm |
| Suurennus | 0,28 |
| Rakenne | 20 elementtiä 13 ryhmässä |
| Täyskoon kenni | On |
| Himmenninlevyjä | 9 |
| Suodinkierteet | 82 mm |
| Mitat | |
| Paino | 1 070 g |
| Pituus | 154,5 mm |
| Halkaisija | 88 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Normaali zoom | On |