| Valmistaja | Nikon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/1.8 |
| Linssin polttoväli | 35mm |
| Rakenne | 11 elementtiä 8 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Suodinkierteet | 58 mm |
| Mitat | |
| Paino | 305 g |
| Pituus | 71,5 mm |
| Halkaisija | 72 mm |
| Ominaisuudet | |
| AF-S (Silent Auto-Focus) | On |
| ED (Extra-Low Dispersion) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Normaali kiinteä | On |