| Valmistaja | Nikon |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/2.8 |
| Linssin polttoväli | 70-200mm |
| Suurennus | 0,21 |
| Rakenne | 22 elementtiä 18 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 9 |
| Suodinkierteet | 77 mm |
| Mitat | |
| Paino | 1 430 g |
| Pituus | 202,5 mm |
| Halkaisija | 88,5 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom tele | On |