| Valmistaja | Nikon |
| Tarkkuus | 20,1 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Liitännät | |
| Bluetooth | On |
| PictBridge | On |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| Kuulokeliitäntä | On |
| Mikrofoni | On |
| WiFi | On |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 20 Mpx, 5 152 px, 3 864 px, 4:3 |
| Resoluutio (leveys) | 5 152 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 864 px |
| Kuvasuhde | 4:3 |
| Resoluutio 2 | 14 Mpx, 5 120 px, 2 880 px, 16:9 |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CCD |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Koko | 1/2,3 " |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 8x |
| Zoom (digitaalinen) | 4x |
| Kuvan tallennus | JPEG |
| Tuetut tiedostot | JPEG |
| ISO-herkkyysalue | 80-3200 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/3.7-6.6 |
| Kuvanvakain | Linssin siirtoon perustuva |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 25 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 200 mm |
| Akku | |
| Akun kesto | 240 kuvaa |
| Maksimi | 240 kuvaa |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 230 000 pikseliä |
| Kirkkauden säätö | 5-tasoinen |
| Mitat | |
| Leveys | 95,9 mm |
| Korkeus | 58 mm |
| Syvyys | 20,1 mm |
| Paino | 119 g |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.7 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Windows 10 (x86) 32-bit | On |
| Windows 10 (x64) 64-bit | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Hopea | On |
| Punainen | On |
| Vaaleanpunainen | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Kuvaus | |
| Jatkuva kuvaus | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Asentotunnistin | On |
| Käyttöympäristö | |
| Lämpötila | 0 - 40°C |
| Kosteus | Enintään 85% |
| Videokuvan tallennus | |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |