| Valmistaja | Nikon |
| Tarkkuus | 16,76 Mpx |
| GPS | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Tuotekuvaus | Nikon Coolpix P900 on näppäränkokoinen kamera, jossa on lukuisia kuvaajan hommaa helpottavia ominaisuuksia. Näihin lukeutuu muun muassa optinen kuvanvakaaja, 83-kertainen zoom, huippunopea automaattitarkennus ja erittäin lyhyt laukaisuviive. Siinä on 4,3-357mm polttoväli, valovoima f/2,8-6,5 ja 3” näyttö jolta katsoa miltä otos tulee näyttämään. Kamera kykenee myös FullHD-videokuvan tallentamiseen. |
| Kategorian/tuotteen pagetitle | Nikon Coolpix P900 kamera |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Nikon Coolpix P900 on kompakti kamera, jossa on 83-kertainen zoom, huippunopea automaattitarkennus ja erittäin lyhyt laukaisuviive. |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 16 Mpx, 4 608 px, 3 456 px, 4:3 |
| Resoluutio (leveys) | 4 608 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 456 px |
| Kuvasuhde | 4:3 |
| Resoluutio 2 | 8 Mpx, 3 264 px, 2 448 px, 4:3 |
| Resoluutio 3 | 14 Mpx, 4 608 px, 3 072 px, 3:2 |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CMOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Koko | 1/2,3 " |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 83x |
| Zoom (digitaalinen) | 4x |
| Kuvan tallennus | JPEG |
| Tuetut tiedostot | JPEG |
| Äänen tallennus | LPCM |
| Videon tallennus | MOV (H.264/MPEG-4 AVC) |
| ISO-herkkyysalue | 100-6400 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/2.8-6.5 |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 2 000 mm |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 921 000 pikseliä |
| Käsisäätö | Kirkkaus |
| Peitto | noin 100% |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Etsin | |
| Diopterisäätö | On |
| Mitat | |
| Leveys | 139,5 mm |
| Korkeus | 103,2 mm |
| Syvyys | 137,4 mm |
| Paino | 899 g |
| Videokuvan tallennus | |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 60 fps |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Mac OS X 10.5 | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows RT | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| AV | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Kuvaus | |
| Jatkuva kuvaus | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Asentotunnistin | On |
| Käyttöympäristö | |
| Lämpötila | 0 - 40°C |
| Kosteus | Enintään 85 % (ei tiivistymistä) |