| Valmistaja | Nikon |
| Tarkkuus | 16 Mpx |
| GPS | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Liitännät | |
| Bluetooth | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 16 Mpx, 4 608 px, 3 456 px, 3:2 |
| Resoluutio (leveys) | 4 608 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 456 px |
| Kuvasuhde | 3:2 |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CMOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Koko | 1/2,3 " |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 5x |
| Zoom (digitaalinen) | 4x |
| Kuvan tallennus | JPEG |
| Tuetut tiedostot | JPEG |
| Videon tallennus | MP4 (H.264/MPEG-4 AVC) |
| ISO-herkkyysalue | 125-6400 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Vedenalainen | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/2.8-4.9 |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 120 mm |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 921 000 pikseliä |
| Peitto | noin 97% |
| Mitat | |
| Leveys | 111,5 mm |
| Korkeus | 66 mm |
| Syvyys | 29 mm |
| Paino | 231 g |
| Videokuvan tallennus | |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Oranssi | On |
| Keltainen | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Kosteus/pöly -suojaus | On |
| Asentotunnistin | On |