| Valmistaja | Nokia |
| Radio (Fm) | On |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | GSM: 900 MHz, 1800 MHz |
| Puheaika (maksimi) | 18 h |
| Soittoäänet | MP3-soittoäänet |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Valmiusaika (maksimi) | 576 h |
| Laskin | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Tuotekuvaus | Sovelluksia, musiikkia ja omakuvia: tätä kaikkea on uusi Internet-yhteydellä varustettu Nokia 216. Sillä kaikki sinulle tärkeä on aina käytettävissäsi keskeytyksettä. |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 3.0 |
| Versio | 3.0 |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 0,3 Mpx |
| Zoom (digitaalinen) | 2x |
| Lisätieto | LED-salama |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | AAC, AMR, MIDI, MP3 |
| Musiikin kuunteluaika | 47 h |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 32 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 1 020 mAh |
| Päänäyttö | |
| Koko | 2,4 tuumaa |
| Resoluutio | 240 x 320 px |
| Resoluutio (leveys) | 240 px |
| Resoluutio (korkeus) | 320 px |
| Mitat | |
| Pituus | 118 mm |
| Leveys | 50,2 mm |
| Paksuus | 13,5 mm |
| Paino | 82,6 g |
| Puhelinluettelo | |
| Nimien määrä | 2 000 kpl |
| Muisti | |
| Ram-muisti (Mt) | 16 |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | QVGA (320 x 240)@15fps |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Muu käyttöjärjestelmä | Series 30+ |