| Valmistaja | Nokia |
| Internet-selain | On |
| Salama | On |
| Sähköposti | On |
| Herätyskello | On |
| Taskulamppu | On |
| Kuulokeliitäntä (3,5mm) | On |
| Toimintataajuudet | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100, LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Soittoäänet | MP3, WAV |
| Värinä | On |
| Viestityypit | SMS/MMS |
| Kalenteri | On |
| Ajastin | On |
| Puhelinluettelo | On |
| Näytönsäästäjä | On |
| Lentotila | On |
| Kaiutinpuhelin | On |
| Prosessori | Qualcomm Snapdragon 835, Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Soittoäänien lataus | On |
| Jäljitystoiminto | On |
| Laskin | On |
| Ajanotto | On |
| Tiedostoeditori | On |
| Muistiinpanot | On |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Muunnin | On |
| Lähiluku (NFC) | On |
| Tuotekuvaus | Sulavasti suunniteltu Nokia 8 on tasokas yksirunkoinen älypuhelin, jonka kuvausominaisuudet, pitkäkestoinen akku sekä 360 asteen OZO-äänitekniikka tekevät puhelimesta tehokkaan työmyyrän ja järkkärien teknologiaa hipovan kamerapuhelimen. Nokia 8:n 13 megapikselin taka- ja etukamerat käyttävät pro-tason ZEISS-tekniikkaa ja sisältävät ominaisuuksia, joita tämän hintaluokan puhelimet eivät juuri tarjoa. Etukameran laajakulmaobjektiivi ja takakameran värilliset ja yksiväriset anturit tekevät kuvista teräviä ja avaria. Bothie-kuvilla ikuistat yhteen kuvaan näkymän sekä etu- että takakamerasta, ja Bokeh-kuvien säätömahdollisuuksilla harjaantunut kuvaaja voi tarkentaa kuvattavat kohteet sellaisina kuin hän ne tahtoo muistaa. Myös Live-videot sosiaaliseen mediaan hoituvat Nokia 8:n avulla muutamalla painalluksella, ja riittoisa akku pitää huolen siitä, ettei virta lopu kesken streamin. Nokia 8:n sisällä sykkii tehokas Snapdragon 835 -prosessori, ja 6 GB RAM-muisti lupaa sulavan käyttökokemuksen kovassakin käytössä. Sisäistä tallennustilaa Nokia 8:sta löytyy jopa 128GB verran. |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Nokia 8 uudistaa 13 mpx etu- ja takakameralla kännykkäkuvauksen maailmaan, ja tehokas prosessori takaa kovat työtehot. Katso hinnat täältä. |
| Liitettävyys | |
| Bluetooth | v. 5.0 |
| Versio | 5.0 |
| 3G | On |
| WLAN | v. 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | On |
| GPRS | On |
| EDGE | On |
| 4G | On |
| Kamera | |
| Tarkkuus | 13 Mpx |
| Lisätieto | kaksoiskamera (13MP RGB + 13MP monochrome), dual-LED salama, laseravusteinen phase detection automaattitarkennus, optinen kuvanvakain, ZEISS-optiikka, 1.12um pikselikoko, f/2.0 |
| Musiikkisoitin | |
| Tuetut tiedostot | MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Muistikortti | |
| Tyyppi | microSD |
| Muistikortin maksimikoko (Mt) | 256 000 |
| Akku | |
| Akkukesto | 3 090 mAh |
| Muisti | |
| Kapasiteetti | 128 000 Mt |
| Ram-muisti (Mt) | 6 000 |
| Päänäyttö | |
| Värienmäärä | 16 000 000 väriä |
| Kosketusnäyttö | On |
| Koko | 5,3 tuumaa |
| Resoluutio | 1 440 x 2 560 px |
| Resoluutio (leveys) | 1 440 px |
| Resoluutio (korkeus) | 2 560 px |
| Mitat | |
| Pituus | 151,5 mm |
| Leveys | 73,7 mm |
| Paksuus | 7,9 mm |
| Paino | 160 g |
| Videon tallennus | |
| Videon tarkkuus | 4K@30fps |
| SIM-kortti | |
| Nano | On |
| Käyttöjärjestelmä | |
| Android 7.1 | On |