| Valmistaja | Olympus |
| Tarkkuus | 16,3 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Live view -tila | On |
| Järjestelmäkamera | On |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | Live MOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Kuvasuhde | 4:3 |
| Koko | 17,3 x 13,0 mm |
| Kennon puhdistus | Supersonic Wave Filter |
| Valkotasapaino | |
| Salama | On |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Näyttö | |
| Kosketusnäyttö | On |
| Käsisäätö | Kirkkaus |
| Kirkkauden säätö | 7-tasoinen säätö |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Etsin | |
| Peitto | Noin 100% |
| Diopterisäätö | On |
| Ominaisuudet | |
| Äänen tallennus | Stereo PCM |
| Tuetut tiedostot | Stereo PCM |
| Videon tallennus | MOV (MPEG-4AVC/H.264), AVI (Motion JPEG) |
| Mitat | |
| Paino | 497 g |
| Korkeus | 93,5 mm |
| Syvyys | 63,1 mm |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 4 608 px, 3 456 px, 4:3 |
| Resoluutio (leveys) | 4 608 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 456 px |
| Videokuvan tallennus | |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 30p fps |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Mac OS X 10.5 | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows RT | On |
| Windows 8 | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Salama | |
| Varusteluisti | On |
| HotShoe | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Asentotunnistin | On |
| Objektiivi | |
| Kuvanvakain | Kennon siirtoon perustuva |
| Kuvaus | |
| Väriavaruus | sRGB / AdobeRGB |
| Käyttöympäristö | |
| Lämpötila | -10 - 40°C |
| Kosteus | 30 - 90% |