| Valmistaja | Panasonic |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Tuotekuvaus | Taskukokoinen Panasonic Lumix DC-TZ90 on kuvausominaisuuksiltaan sekä kompaktin kokonsa ansiosta todella kätevä kamera matkoille, arkeen ja juhlaan. Panasonic Lumix DC-TZ90:n 30-kertainen optinen zoomi sekä Leica DC Vario-Elmar -objektiivi tuovat kuvauskohteet lähellesi, ja kameran 20,3 megapikselin High Sensitivity MOS -kenno tallentaa ikuistettavat kohteet todella terävinä. Viisiakselinen optinen kuvanvakain tekee kuvaamisesta vaivatonta myös käsivaralla, ja Panasonic Lumix DC-TZ90:n DFD-tarkennus auttaa sinua saamaan teräviä otoksia nopeasti liikkuvista kohteistakin. Digikameran WiFi-yhteyden ansiosta voit siirtää kuvat vaikka välittömästi omalle tietokoneellesi tai älylaitteeseen ja jakaa ikimuistoiset tilanteet ystäviesi kanssa heti tapahtumahetkellä. |
| Kategorian/tuotteen metadescrip | Panasonic Lumix DC-TZ90 -kamera ikuistaa tarkasti ohi kiitävät hetket, ja kulkee kompaktin kokonsa ansiosta kaikkialle. Katso hinnat täältä. |
| Kuvakenno | |
| Tarkkuus | 21,1 Mpx |
| Tyyppi | CMOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Kuvasuhde | 4:3 |
| Koko | 1/2,3 " |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 20 Mpx, 5 184 px, 3 888 px, 4:3 |
| Resoluutio (leveys) | 5 184 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 888 px |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 30x |
| Zoom (digitaalinen) | 4x |
| Kuvan tallennus | JPEG, RAW |
| Tuetut tiedostot | JPEG, RAW |
| Videon tallennus | AVCHD, MP4 |
| Maksimi kuvausnopeus | 10 kuvaa/s |
| ISO-herkkyysalue | 80-6400 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/3.3-6.4 |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 720 mm |
| Näyttö | |
| Kosketusnäyttö | On |
| Pikselimäärä | 1 040 000 pikseliä |
| Peitto | Noin 100% |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Mitat | |
| Leveys | 112 mm |
| Korkeus | 67,3 mm |
| Syvyys | 41,2 mm |
| Paino | 322 g |
| Videokuvan tallennus | |
| PAL | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 30, 25 fps |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Käsisäätö | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Akku | |
| Akun kesto | 380 kuvaa, 250 kuvaa |
| Maksimi | 380 kuvaa |
| Minimi | 250 kuvaa |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus |
| Asentotunnistin | On |