| Valmistaja | Panasonic |
| Tarkkuus | 20,1 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | www.panasonic.com/fi/consumer/video-ja-digitaalikamerat/lumix-digitaalikamera-point-shoot/dmc-fz1000ep.html |
| Digikamera | On |
| Tuotekuvaus | Panasonic Lumix DMC-FZ1000 on markkinoiden edistyksellisin superzoom-kamera, joka on varustettu 20,1 megapikselin 1" MOS -kennolla sekä Venus Engine -prosessorilla. FZ1000 -kameralla tallennat 4K-teräväpiirtokuvaa, joka takaa huikean ja sulavan kuvanlaadun. 16-kertaisella optisella zoomilla (25-400mm) varustettu Leica DC Vario-Elmarit -opiikka f/2.8-4 -valovoimalla takaa tarkat ja yksityiskohtaiset sekä läheltä että kauempaakin olevista kohteista. Kamerassa on 3" kääntyvä näyttö sekä jopa 300% nopeammin reagoiva elektroninen etsin, joka näyttää kuva-alan todellisuutta vastaavana.FZ1000 on käyttövalmis 0,66 sekunnissa käynnistyksestä, jonka ansiosta nopeimmatkaan tilanteet eivät mene ohi. Sisäänrakennetun WiFi sekä NFC -yhteyksien ansiosta jaat kuvasi ystäviesi kesken älypuhelimen tai tabletin kautta. |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 20 Mpx, 5 472 px, 3 648 px, 3:2 |
| Resoluutio (leveys) | 5 472 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 648 px |
| Kuvasuhde | 3:2 |
| Resoluutio 2 | 17,5 Mpx, 4 864 px, 3 648 px, 4:3 |
| Resoluutio 3 | 17 Mpx, 5 472 px, 3 080 px, 16:9 |
| Resoluutio 4 | 13,5 Mpx, 3 648 px, 3 648 px, 1:1 |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | MOS |
| Värisuodatintyyppi | Päävärisuodin |
| Koko | 1 " |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 16x |
| Zoom (digitaalinen) | 4x |
| Kuvan tallennus | JPEG, RAW |
| Tuetut tiedostot | JPEG, RAW |
| Videon tallennus | AVCHD, MP4 |
| Maksimi kuvausnopeus | 7 kuvaa/s |
| ISO-herkkyysalue | 80-25600 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/2.8-4.0 |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 25 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 400 mm |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 921 000 pikseliä |
| Peitto | noin 100% |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Mitat | |
| Leveys | 136,8 mm |
| Korkeus | 98,5 mm |
| Syvyys | 130,7 mm |
| Paino | 831 g |
| Videokuvan tallennus | |
| PAL | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Kuvataajuus | 25 fps |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.7 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| Mikrofoni | On |
| WiFi | On |
| NFC | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Käsisäätö | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Akku | |
| Akun kesto | 360 kuvaa |
| Maksimi | 360 kuvaa |
| Kapasiteetti | 1 200 mAh |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus, RGB |
| Asentotunnistin | On |