| Valmistaja | Pentax |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4-5.8 |
| Linssin polttoväli | 55-300 |
| Tarkennusetäisyys | 140 cm |
| Suurennus | 0,28 |
| Vastavalosuoja | On |
| Himmenninlevyjä | 6 |
| Suodinkierteet | 58 mm |
| Mitat | |
| Paino | 502 g |
| Pituus | 111,5 mm |
| Halkaisija | 71 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom tele | On |