| Valmistaja | Pioneer |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Impedanssi | 10 Ohm |
| Elementit | Tweeter: Soft Dome, Woofer: Fiberglass |
| Teho per kanava | 21 W |
| Elemettien koot | Tweeter: ¾-inch, Woofer: 4-inch |
| Aktiivikaiutin | On |
| Tuotekuvaus | Versatile sound. The compact DM-40 desktop monitors bring excellent audio quality to your home setup. They inherit the best from our professional S-DJX series and Pro Audio speakers, including a front-loaded bass reflex system for a rich, tight bass and DECO technology for a wider reach and sweet spot. All these features are combined in a compact design making the DM-40 the perfect match for DJing, producing and simply enjoying music at home. |
| Mitat | |
| Leveys | 146 mm |
| Korkeus | 227 mm |
| Syvyys | 223 mm |
| Paino | 2,7 kg |