| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Valmistaja | Sony |
| Digikamera | On |
| Tuotekuvaus | Sony RX10 on 20,2 megapikselin Exmor R CMOS -kennolla sekä BIONZ X -prosessorilla varustettu kompaktikamera, jossa on valovoimainen f/2.8 ZEISS Vario-Sonnar -objektiivi ja 8,3 kertainen optinen zoom. Wi-Fi ja NFC -yhteyksien avulla jaat kuvasi hetkessä ystäviesi kesken älypuhelimesi tai tabletin kautta.Monipuolisten manuaaliasetuksien avulla saat luovuutesi parhaiten esiin kuvissasi. |
| Näyttö | |
| Koko | 3 tuumaa |
| Tyyppi | TFT LCD |
| Pikselimäärä | 1 228 000 pikseliä |
| Peitto | noin 100% |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Videokuvan tallennus | |
| Resoluutio (leveys) | 1 920 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 080 px |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| NTSC | On |
| Kuvataajuus | 60, 24 fps |
| Mitat | |
| Leveys | 129 mm |
| Korkeus | 88,1 mm |
| Syvyys | 102,2 mm |
| Paino | 813 g |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| OS X 10.4 Tiger | On |
| OS X 10.3 Panther | On |
| Mac OS X 10.5 | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows RT | On |
| Windows 8 | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| NFC | On |
| Kuvakenno | |
| Kuvasuhde | 3:2 |
| Tarkkuus | 20,2 Mpx |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Tarkennuspisteitä | 25 kpl |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Käsisäätö | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Ominaisuudet | |
| Videon tallennus | AVCHD Ver. 2.0 / MP4 (MPEG-4 AVC (H.264)) |
| Tuetut tiedostot | AVCHD Ver. 2.0 / MP4 (MPEG-4 AVC (H.264)) |
| Kuvan tallennus | JPEG (Standard, Fine), RAW, RAW+JPEG |
| Salama | On |
| Maksimi kuvausnopeus | 10 kuvaa/s |
| ISO-herkkyysalue | 125-25600 |
| Akku | |
| Akun kesto | 420 kuvaa |
| Maksimi | 420 kuvaa |
| Kapasiteetti | 1 080 mAh |
| Objektiivi | |
| Zoom (optinen) | 8,3x |
| Valovoima | f/2.8 |
| Kuvanvakain | Optinen SteadyShot |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 200 mm |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Kuvaus | |
| Jatkuva kuvaus | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus |
| Asentotunnistin | On |