| Valmistaja | Sony |
| Tarkkuus | 20 Mpx |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Digikamera | On |
| Tuotekuvaus | Sony DSC-RX100 III on varustettu 20,1 megapikselin Exmor R CMOS -kennolla sekä BIONZ X -prosessorilla, jotka yhdessä takaavat yksityiskohtaiset kuvat erittäin vähäisellä kohinalla.Kamerassa on sisäänrakennettu ponnahtava elektroninen etsin sekä 180 astetta kääntyvä LCD-näyttö. RX100 III -kameran optiikka on erittäin laadukas ZEISS Vario-Sonnar T 24-70mm, jonka aukkoarvo on erittäin valovoimainen f/1.8-2.8 |
| Resoluutiot | |
| Resoluutio 1 | 20 Mpx, 5 472 px, 3 648 px, 3:2 |
| Resoluutio (leveys) | 5 472 px |
| Resoluutio (korkeus) | 3 648 px |
| Kuvasuhde | 3:2 |
| Resoluutio 2 | 17 Mpx, 5 472 px, 3 080 px, 16:9 |
| Resoluutio 3 | 18 Mpx, 4 864 px, 3 648 px, 4:3 |
| Resoluutio 4 | 13 Mpx, 3 648 px, 3 648 px, 1:1 |
| Kuvakenno | |
| Tyyppi | CMOS |
| Koko | 13,2 x 8,8 mm |
| Ominaisuudet | |
| Salama | On |
| Zoom (optinen) | 2,9x |
| Zoom (digitaalinen) | 11x |
| Kuvan tallennus | JPEG, RAW |
| Tuetut tiedostot | JPEG, RAW |
| Maksimi kuvausnopeus | 10 kuvaa/s |
| ISO-herkkyysalue | 100-25600 |
| Valkotasapaino | |
| Automaattinen | On |
| Mukautettu valkotasapaino | On |
| Päivänvalo | On |
| Pilvinen | On |
| Hehkulamppu | On |
| Loisteputki | On |
| Loisteputki (kirkas) | On |
| Objektiivi | |
| Valovoima | f/1.8-2,8 |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 24 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 70 mm |
| Näyttö | |
| Pikselimäärä | 1 228 800 pikseliä |
| Kääntyvä näyttö | On |
| Mitat | |
| Paino | 290 g |
| Korkeus | 58,1 mm |
| Syvyys | 41 mm |
| Videokuvan tallennus | |
| PAL | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Kuvataajuus | 50 fps |
| Tallennusmuodot | AVCHD |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Mac OS X 10.5 | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.7 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| WiFi | On |
| NFC | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Automaattinen tarkennus | On |
| Kasvontunnistus | On |
| Manuaalinen tarkennus | On |
| Valotustavat | |
| Täysautomaatti | On |
| Muotokuva | On |
| Maisema | On |
| Lähikuva | On |
| Urheilu | On |
| Yökuvaus | On |
| Ilman salamaa | On |
| Ohjelmoitu automaatti | On |
| Valotusajan esivalinta | On |
| Käsisäätö | On |
| Automaattinen syväterävyys | On |
| Himmenninaukon esivalinta | On |
| ilotulitus | On |
| lumi | On |
| Salamavalotustavat | |
| Käsitoiminen salama päällä/pois | On |
| Punasilmäisyyden vähennys | On |
| Valotuksen käsinsäätö | On |
| Hidas täsmäys | On |
| Akku | |
| Akun kesto | 320 kuvaa |
| Maksimi | 320 kuvaa |
| Kuvaus | |
| Jatkuva kuvaus | On |
| Muuta | |
| Histogrammi | Kirkkaus |
| Asentotunnistin | On |