| Valmistaja | Sony |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/2.8 |
| Linssin polttoväli | 16mm |
| Rakenne | 5 elementtiä 5 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Tuotekuvaus | Sony SEL 16mm f/2.8 on Sonyn Nex -järjestelmäkameroille yhteensopiva erittäin kevyt ja kompakti kiinteän polttovälin laajakulmaobjektiivi. Sopii hyvin jokapäiväiseen yleiskuvaamiseen. Optiikassa on asfäärinen pinta, joka takaa erinomaisen kontrastin sekä terävät kuvat. Objektiivi on yhteensopiva lisävarusteena saatavien VCL-ECU1-ultralaajakulmalisäkkeen sekä VCL-ECF1-kalansilmälisäkkeen kanssa. |
| Mitat | |
| Paino | 67 g |
| Pituus | 22,5 mm |
| Halkaisija | 62 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Normaali kiinteä | On |