| Valmistaja | Sony |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Varusteluisti | On |
| Videokamera | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Tuotekuvaus | FDR-AX1E 4K Ultra HD -videokamera 4K-kuvanlaadulla. Tallenna ja katso videokuvaa 4 kertaa tarkempana kuin Fulll HD, kuvanlaatu on huomattavasti terävämpi ja realistisempi. Tarkat ja yksityiskohtaiset äänet tallentuvat sisäisellä zoom-mikrofonilla tai liittämällä kahteen XLR-liitäntään ammattitason mikrofonit. Monipuolisilla manuaalisäätömahdollisuuksilla pääset juuri tilanteeseesi sopivaan lopputulokseen. Mahdollisuutena hallita zoomia, tarkennusta, aukkorengasta, valon määrää suodattimen avulla. Valotusarvojen manuaalinen säätäminen onnistuu käyttämällä aukon ja suljinnopeuden esivalintaa. Tallenna XQD-muistikortille 4K-videoita suurella nopeudella. Kaksi korttipaikkaa jatkuvalla kuvauksella mahdollistaa pidemmän kuvausajan, eikä kuvaaminen katkea toisen muistikortin täyttyessä. |
| Objektiivi | |
| Zoom (optinen) | 20x |
| Valovoima | f/1.6-3.4 |
| Kuvanvakain | Optinen SteadyShot |
| Polttoväli laajakulma (35mm) | 29,5 mm |
| Polttoväli tele (35mm) | 590 mm |
| Näyttö | |
| Tyyppi | TFT LCD |
| Koko | 3,5 tuumaa |
| Pikselimäärä | 1 229 000 pikseliä |
| Kenno | |
| Pikseleitä kaikkiaan | 18,9 mpix |
| Teholliset pikselit | 8,3 |
| Akku | |
| Toimitukseen sisältyvä akku | NP-F970 |
| Älykäs akkujärjestelmä | On |
| Mitat | |
| Leveys | 189 mm |
| Korkeus | 193 mm |
| Syvyys | 362 mm |
| Videokuvan tallennus | |
| Laatu 1 | 3 840 px, 2 160 px, 50p fps |
| Resoluutio (leveys) | 3 840 px |
| Resoluutio (korkeus) | 2 160 px |
| Kuvataajuus | 50p fps |
| Laatu 2 | 1 920 px, 1 080 px, 50p fps |
| PAL | On |
| NTSC | On |
| Tallennusmuodot | MPEG4-AVC/H264 |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Mac OS X 10.5 | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| Kuulokeliitäntä | On |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Tarkennus | |
| Käsisäätö | On |
| Automaattinen | On |