| Valmistaja | Sony |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Videokamera | On |
| Teräväpiirto videokuvaus (HD) | On |
| Tuotekuvaus | Sony HXR-MC2500 on kevyt, ergonomisesti muotoiltu ja ominaisuuksiltaan erittäin monipuolinen videokamera. Kameran ergonominen muotoilu mahdollistaa pidemmätkin kuvausajat ja se soveltuu erinomaisesti juhlatapahtumiin, sekä yritys ja koulutarkoituksiin.HXR-MC2500 sopii hyvin hämärässäkin kuvaamiseen ja kamerasta löytyy 12 kertainen laaja zoomausalue.32GB sisäinen muisti mahdollistaa useammankin tunnin kuvaamisen kerralla. |
| Objektiivi | |
| Zoom (optinen) | 12x |
| Kuvanvakain | Optinen |
| Näyttö | |
| Tyyppi | TFT LCD |
| Koko | 3 tuumaa |
| Pikselimäärä | 921 000 pikseliä |
| Kenno | |
| Pikseleitä kaikkiaan | 6,6 mpix |
| Teholliset pikselit | 6,1 |
| Mitat | |
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 235 mm |
| Syvyys | 455 mm |
| Paino | 2 800 g |
| Videokuvan tallennus | |
| Laatu 1 | 1 920 px, 1 080 px, 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Resoluutio (leveys) | 1 920 px |
| Resoluutio (korkeus) | 1 080 px |
| Kuvataajuus | 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| PAL | On |
| NTSC | On |
| Yhteensopivat käyttöjärjestelmät | |
| Windows XP | On |
| Windows XP x64 | On |
| Windows Vista | On |
| Windows Vista 64-bit | On |
| Mac OS X 10.5 | On |
| Windows 7 | On |
| Windows 7 x64 | On |
| Mac OS X 10.6 | On |
| Windows 8 | On |
| Mac OS X 10.7 | On |
| Mac OS X 10.8 | On |
| OS X 10.9 Mavericks | On |
| Liitännät | |
| USB 2.0 | On |
| HDMI-portti | On |
| Mikrofoni | On |
| WiFi | On |
| AV | On |
| Muisti | |
| Tuetut muistikorttityypit | Memory Stick Pro Duo, SDXC |
| Kielivaihtoehdot | |
| Suomi | On |
| Ruotsi | On |
| Englanti | On |
| Värivaihtoehdot | |
| Musta | On |
| Akku | |
| Älykäs akkujärjestelmä | On |
| Kuvanlaadun säätö | |
| Kuvatehosteet | Kylläiset värit, Neutraali, Matala terävyys, Ihon pehmennys, Vivid, Pehmentävä tarkkuus |
| Valinnaiset säädöt | Kirkkaus, Kontrasti, Terävyys, Värin syvyys |