| Valmistaja | Sony |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/2.8 |
| Linssin polttoväli | 20mm |
| Rakenne | 6 elementtiä 6 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 7 |
| Tuotekuvaus | Sony SEL 20mm f/2.8 (NEX) on erittäin kevyt ja kompakti laajakulmaobjektiivi, jossa on hyvä f/2.8 valovoima. Tämän ansiosta kuvaaminen onnistuu hyvin heikommassakin valossa ilman erillistä salamavaloa. Objektiivissa olevalla tarkennusrenkaalla saat juuri oikeanlaisen tarkennuksen tarkasti haluamaasi kohteeseen. |
| Mitat | |
| Paino | 69 g |
| Pituus | 20,4 mm |
| Halkaisija | 62,6 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Normaali kiinteä | On |