| Valmistaja | Tokina |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | f/4 |
| Linssin polttoväli | 12-28mm |
| Rakenne | 14 elementtiä 12 ryhmässä |
| Himmenninlevyjä | 9 |
| Mitat | |
| Paino | 530 g |
| Pituus | 90,2 mm |
| Halkaisija | 84 mm |
| Ominaisuudet | |
| AF (Auto-Focus) | On |
| DX (DX Format) | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom laajakulma | On |