| Valmistaja | Tokina |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Aukko | 4 |
| Linssin polttoväli | 70-200 |
| Rakenne | 19 elementtiä 14 ryhmässä |
| Vastavalosuoja | On |
| Himmenninlevyjä | 9 |
| Suodinkierteet | 67 mm |
| Tuotekuvaus | Tokina 70-200mm f/4 AT-X Proo FX VCM-S on laadukas telezoom-objektiivi, joka on varustettu VCM (Vibration Correction Module) -kuvanvakaajalla, jonka ansiosta kuvaaminen onnistuu ilman jalustaakin.Objektiivissa on lisäksi ympyränmuotoinen ultraäänimoottori, joka takaa erittäin nopean ja lähes äänettömän tarkennuksen.Optiikan linssielementeissä on kolme Super-Low Dispersion -lasia, jotka korjaavat kromaattista aberraatiota ja parantavat optista laatua koko polttoväliltä. |
| Mitat | |
| Paino | 980 g |
| Pituus | 167,5 mm |
| Halkaisija | 82 mm |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom tele | On |