| Valmistaja | Tokina |
| Valmistajan tuotesivu | Linkki |
| Valovoima | 2,8 |
| Aukko | 2,8 |
| Linssin polttoväli | 16-28 |
| Rakenne | 15 elementtiä / 13 ryhmää |
| Täyskoon kenni | On |
| Tuotekuvaus | Tokinan erittäin laadukas laajakulmaobjektiivi on suunniteltu täyden kennon järjestelmäkameroille. 16-28mm polttoväli mahdollistaa luovan kuvaamisen ja mahdollisuuden päästä lähelle kohdetta luoden dramaattisia vaikutuksia. Lähes äänetön ja nopea SD-M -tarkennusmoottori takaa ammattimaisen kosketuksen kuvaamiseen. Vaativiin olosuhteisiin valmistettu objektiivi on sääsuojattu pölyltä ja roiskeilta. |
| Mitat | |
| Paino | 950 g |
| Pituus | 133,3 mm |
| Halkaisija | 90 mm |
| Kiinnitys | |
| Canon | On |
| Nikon | On |
| Objektiivin tyyppi | |
| Zoom laajakulma | On |
| Kuvakulma | |
| Horisontaalinen | 107.11"-76.87° |